Мета: Познайомити учнів із історією олімпійських ігор, досягненнями українських спортсменів на олімпіаді в Лондоні, виховувати почуття патрітизму, прагнення до здорового способу життя.

Та ким поставлений рекорд,

Кому б не сяяли медалі,
Хто б не стояв на п’єдесталі, –

Перемагаєш ти, о Спорт!

П’єр де Кубертен

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина.

II. Оголошення теми й мети уроку.

Вчитель: Кожний з вас причетний до спорту. Це і уроки фізкультури, й ранкова зарядка, і захоплення футболом, волейболом, гімнастикою. А тому, мені здається, вам буде цікаво докладніше дізнатися про найбільшу спортивну подію в світі – Олімпійські ігри.

     Що вам відомо про Олімпійські ігри? (Відповіді учнів)

III. Основна частина

Учитель:

У стародавні далекі часи

Біля священного підніжжя Олімпу,

Де славнозвісні всемогутні боги

Із Зевсом на чолі творили раду,

У тихім місті, вздовж ріки Алфей,

Олімпія знайшла притулочок собі.

І саме тут, свято миру, сили і краси

На Зевса честь славетно відбувалось.

Олімпійські ігри зародились у Стародавній Греції ще у VІІІ ст. до н.е. і регулярно проводились понад тисячу років. Безпосередньо зародження Олімпійських ігор пов'язують із іменами легендарного грецького героя Геракла, царя Пелопса, спартанського законодавця Лікурга та еллінського царя Іфіта.

Вважають, що Олімпійські ігри Стародавньої Греції почали свій відлік у 776 р. до н.е., коли офіційно було зафіксовано ім'я першого переможця Ігор Коройба, який за професією був пекарем.

Ігри у Стародавній Греції проводились кожні чотири роки на честь батька богів і людей Зевса. Всі змагання та конкурси проходили у давньогрецькому поселенні Олімпія, що було розташоване у північно-західній частині півострова Пелопоннес на півдні Еллади.

Під час Ігор дотримувались священного миру. Будь-які військові конфлікти та сутички в регіоні, де відбувались Олімпійські ігри,заборонялись.

Учасниками Ігор могли бути вільні греки – чоловіки та юнаки. Для жінок у Греції проводились Герії – Ігри на честь богині Гери.

Перші Олімпійські ігри тривали один день, а програма включала лише один вид спорту – біг. Із розквітом і зростанням популярності Ігор їх програма змагань поступово розширювалась. У період   розквіту вони проходили протягом п’яти днів. Програма включала біг на різні дистанції, панкратін (поєднання боротьби з кулачним боєм)пентатлон (п’ятиборство до якого входили стрибки у довжину, біг, метання диска, метання списа і боротьба), кулачний бій, перегони на колісницях.Нагородження переможців відбувалося у п'ятий день олімпійських святкувань. Переможців Олімпійських ігор увінчували вінком з гілок оливи, а також пов'язували вовняними стрічками навколо голови, рук та ніг.

 

Учень 1:   На світ олімпіоніки являлись

І перемогами своїми прославлялись, Оливи гілку на чолі несли.

 

Учень 2:     Проіснували Ігри декілька віків,

А потім римський імператор Феодосій

Заборонив їх існування, а роки,

І варвари й стихії

Знесли, прибрали з пам'яті людської

Славетне місто ритуалів і споруд.

 

Учень 3:     І ось людина - П'єр де Кубертен,

Французький педагог, барон, спортсмен,

З палким натхненням взявся за роботу,

Щоб відродити славу давніх днів,

Щоб олімпійське гасло засіяло всім.

 

Учитель: У червні 1894 р. Пєр де Кубертен скликав у Парижі Міжнародний конгрес для вирішення питання про відновлення Олімпійських ігор. Це був історичний Конгрес, тому що на ньому було ухвалено рішення про проведення Ігор І Олімпіади сучасності та створення Міжнародного олімпійського комітету на чолі з Деметріусом Вікеласом, представником Греції, та П’єром де Кубертеном як секретарем.

Ігри І Олімпіади сучасності відбулись в Афінах 1896 року. В Іграх взяли участь 245 спортсменів із 14 країн світу, які змагались у 9 видах спорту.

 

Учень 2:     І сталося диво! Вже друге століття

Священний вогонь олімпійський палає. Мільйони атлетів з усіх континентів

На форум спортивний всіх разом збирає.

Щоб мірятись силою, знать, хто найшвидший,

Хто вищу за інших планку здолав.

Учитель: Олімпійські ігри проходять кожні чотири роки, щоразу у різнихмістах світу. Зимові Олімпійські ігри також проводяться кожні чотири роки. На них представлені види спорту, для яких потрібен сніг або лід. Перші офіційні зимові Олімпійські ігри відбулися у французькому містечку Шамоні 1924 року. В них узяли участь 258 спортсменів із 16 країн світу. З 1994 року зимові Олімпійські ігри та Ігри Олімпіад проводяться з інтервалом у два роки.

 

Олімпійська символіка

             До Олімпійської символіки належать Олімпійський прапор, Олімпійське гасло, Олімпійська емблема, Олімпійський гімн, Олімпійський вогонь та Олімпійський смолоскип.

Олімпійський прапор

           П’ять кольорових кілець – синє, чорне, червоне, жовте, зелене – на чисто білому полотнищі – це Олімпійський прапор. Він урочисто підіймається в Олімпійському місті на високій щоглі олімпійського стадіону, там, де майорять прапори всіх держав-учасниць Олімпійських ігор.

           Олімпійський прапор білого кольору коліру миру.

Олімпійське гасло

              Спеціальним гаслом Олімпійських ігор є три слова: «Citius. Altius. Fortius». Ці три слова латинською означають – «Швидше, вище, сильніше». Олімпійське гасло закликає всіх учасників олімпійського руху до вдосконалення та гармонії відповідно до духу олімпізму.

Олімпійська емблема

               Олімпійська емблема чітко визначена в Олімпійській Хартії – правовому документі олімпійського руху. Основний її елемент – п’ять кілець, поєднаних з іншими елементами. Олімпійські кільця символізують ідеали й мету олімпійського руху. Вони мають синій, жовтий, чорний, зелений і червоний колір і переплітаються зліва направо. Кольори верхніх трьох кілець – синій, чорний і червоний. Нижче – жовте і зелене кільце. Вся фігура є правильною трапецією. Олімпійські кільця символізують толерантність і дружбу між усіма, хто бере участь у Олімпійських іграх з усіх п’яти континентів нашої планети.

          П’ять кілець – це символ дружби спортсменів п’яти континентів: Європи - синє кільце, Африки – чорне, Америки – червоне, Азії – жовте, Австралії – зелене. Переплітаються кільця зліва направо.

Олімпійський птах – голуб, як символ миру. Випускають на волю під час церемоній, як посланця миру до всіх народів світу.

Олімпійська присяга

         «Від імені всіх учасників я обіцяю дотримуватися правил чесної гри в істинно спортивному дусі в ім’я слави спорту та честі наших команд» .

Олімпійський вогонь

Олімпійський вогонь – один із символів Олімпійських ігор.

Його запалюють в місті проведення Ігор під час відкриття, і він горить до їхзавершення. Традиція запалювати олімпійський вогонь започаткована в ДавнійГреції, щоб нагадати про подвиг Прометея, який за легендою викрав його уЗевса та подарував людям.

Традицію було відновлено у 1928 році і вона зберігається до цих днів.Під час Олімпійських ігор 1936 року, що проводились у Берліні, впершебуло проведено естафету Олімпійського вогню. Зазвичай, запалити вогоньдоручають відомій людині, частіше за все, спортсмену, хоча бувають і винятки.

Це велика честь бути обраним для проведення цієї церемонії.

В наш час Олімпійський вогонь запалюють в Олімпії (Греція) за кількамісяців до відкриття ігор. Жінки, які зображають жриць, проводять церемонію,під час якої одна з них запалює вогонь за допомогою параболічного дзеркала,що фокусує промені Сонця.

Потім цей вогонь доправляють в місто, де будуть проходити Олімпійськіігри. Зазвичай, використовують факели, які несуть бігуни, передаючи йогоодин одному по естафеті. Крім основного факела, від олімпійського вогнюзапалюють і спеціальні лампи, призначені для збереження вогню на тойвипадок, якщо основний факел (або навіть вогонь на самих іграх) згасне.

Сьогодення Олімпійських ігор

         Національний олімпійський комітет України було створе­но у грудні 1990р. Україна вперше виступала незалежною командою в Атланті у 1996 році, посівши при цьому дев’яте місце в загальному неофіційному командному заліку. Виборола 23 нагороди — дев’ять золотих, дві срібних і 12 бронзових. У Сіднеї 2000 року наші атлети були XIII-ми, отримали 23 нагороди — три золотих, десять срібних та стільки ж бронзових. У Афінах посіли XII позицію, здобули 23 нагороди — дев’ять золотих, п’ять срібних і дев’ять бронзових.

       На XXIX літніх Олімпійські іграх українська збірна здобула 27 медалей — сім золотих, п’ять срібних і 15 бронзових. Вітчизняні атлети посіли XI місце в неофіційному командному заліку.

10 травня цього року було запалено вогонь ХХХ літніхОлімпійських ігор. Перший етап естафети Олімпійського вогню в Греції тривав вісім днів. 17 травня олімпійський факел доставлено на стадіон в Афінах, девогонь передали організаторам Ігор у Лондоні. В ході 70-денної естафетиолімпійський вогонь подолав 12,8 тисяч кілометрів шляху. Вогонь лондонськоїОлімпіади пронесли по Великобританії та Ірландії.

Від України Олімпійський вогонь несли 4 сильних духом людей:

- Віра Ремажевська – директор та засновник унікального реабілітаційного центру для дітей з проблемами зору в Україні. Вона єволодарем багатьох нагород, найпочесніша з яких – «Орден посмішки». Цюміжнародну дитячу нагороду за 40 років її історії вручали таким відомимлюдям, як Мати Тереза, принцеса Діана та Папа Іоанн Павло ІІ.

- Лариса Лавренюк – організатор благодійного центру «Краб».

Лариса допомагає рятувати життя маленьким хворим ракомукраїнців.

- Руслан Коваленко – один із засновників черкаського велоклубу.

Власними силами та за власний рахунок відроджує велосипедний спорт врідному місті Черкаси. Руслан є організатором та натхненником багатьохвелозмагань і спортивних заходів.

-Павло Макогончук – хірург, який рятуючи людські життя проводить в операційній по 12-15 годин кожного дня. Самовідданість Павладостойна найбільшої поваги, стала головною причиною вибору його на почеснуроль факелоносця.

«Лондон-2012».

2012 року Лондон (Велика Британія) зустрічав найкращих спортсменівна XXХ літніх Олімпійських іграх. Лондон став першим містом, якеприймало олімпійські ігри втретє.

Талісманами ігор є краплинки сталі на ім’я Венлок та Мандевіль.

Назвали їх на честь міст Мач-Венлок, де відбулися перші змагання на кшталтОлімпійських ігор, та селища Сток-Мандевіль, де пройшли перші на територіїВеликобританії Паралімпійські ігри.

«Паралімпійські ігри».

Паралімпійські ігри – міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями. Традиційно проводяться післяОлімпійських ігор, а починаючи з 1992 року – на тих же аренах, що йОлімпійські ігри. Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 року, а зимові

Паралімпійські ігри – з 1976 року.

Паралімпійські ігри в Лондоні: Андрій Голівець 3 вересня переміг у змаганнях зі штовхання ядра. 40-річний кременчужанин здобув "золото". Переможний результат нашого земляка - 16 м 25 см.

5 вересня золоту медаль збірній України приніс велосипедист Єгор Дементьєв ( Кременчук). Українець зумів відірватися від своїх переслідувачів і фінішував у 24-кілометровій гонці з часом 32:21.03 хвилини. Другим приїхав китаєць Ліу Ксіньян, третім - Майкл Галлахер з Австралії.

 

Спортивний Кременчук

Спортсмен

Здобутки

Титули

Володимир Кисельов

Чемпіон літніх Олімпійських ігор 1980 року з штовхання ядра

Заслужений майстер спорту, почесний громадянин Кременчука

Віктор Ржаксинський

Переможець велогонки світу 1991 року

Чемпіон світу, заслужений майстер спорту

Олег Білоконь

Переможець XIX Всесвітніх ігор 2001 року серед спортсменів із вадами слуху, чемпіон cвіту з легкої атлетики 2012

Заслужений майстер спорту

Роман Луговий

Бронзовий призер Чемпіонату Європи з велоспорту 2001 року

Майстер спорту

Світлана Кузнєцова

Срібний призер Чемпіонату Європи з самбо 2002 року

Майстер спорту

Світлана Кочергіна

Чемпіонка у командній першості з єврогородків на Чемпіонаті світу з городкового спорту 2011 року

Кандидат у майстри спорту

Альона Захарова

Чемпіонка у командній першості з єврогородків на Чемпіонаті світу з городкового спорту 2011 року

Кандидат у майстри спорту

Пояцика Денис Юрійович

Чемпіон Європи з боксу 2006 року

заслужений майстер спорту

Мельниченко Ганна

Дворазова володар   Кубку Світу, учасниця ХХIХ та ХХХ Олімпійських ігор

Майстер спорту міжнародного класу

 

ОЛІМПІЙСЬКА ВІКТОРИНА

1.  На вершині якої гори жили боги? (Олімп)

2.  Скільки було богів? (12)

3.  Чим нагороджували переможця? (Вінком з маслинового листя)

4.  Якого кольору Олімпійський прапор? (білого)

5.  Як звали самого головного бога Древньої Греції? (Зевс)

6.  Якого кольору олімпійські кільця? (чорне, синє, червоне, жовте, зелене).

7.  Олімпійські ігри проводяться 1 раз на …. Скільки років? ( на 4)

8.  Що таке НОК? (Національний олімпійський комітет України, створе­ний у грудні 1990р.)

9.  Як називаються початок і кінець у змаганнях із бігу? (Старт і фініш.)

10.  Як називається передчасне ви­бігання зі старту? (Фальстарт.)

11.  Як на сучасних Олімпійських іграх вшановують переможця змагань? (Спортсменові вручають золоту медаль і олімпійський диплом, під час вручення на­город грає Державний гімн і піднімаєть­ся прапор країни, яку представляє пере­можець.)

12.  Коли іде проводилися XХХ Олім­пійські ігри? (2012 рік,Лондон)

 

Учитель: Дорогі друзі! От і закінчився наш олімпійський урок. Сподіваємось, що ви отримали нові знання, дізнались про те, скільки необхідно докласти сил, здійснити важкої щоденної роботи для того, щоб завоювати медаль, особливо - олімпійську. Пам'ятайте, у кожного є своя олімпійська сходинка, своя олімпійська висота, і щоб її досягти потрібно мати велике бажання, віру у свої сили і щоденно докладати зусиль для здійснення своєї мрії. Бажаю кожному із вас обов'язково її досягти!